شما اینجا هستید

اجتماعی » اجرای فاز نخست پایش بیماریهای ویروسی در سطح تمامی مزارع تکثیر قزوین
نویسنده : ابراهیم نژاد

وحید ابراهیم‌نژاد حمیدی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی قزوین بروز اظهار کرد: در فاز نخست طرح مراقبت بیماری‌های ویروسی –VHS،  IPNو  IHN  در ماهیان قزل آلای رنگین کمان، کارشناسان ادارات دامپزشکی با مراجعه به مزارع فعال ماهیان سردآبی، ضمن نمونه‌گیری از استخرها و تکمیل پرسشنامه‌های مربوطه، جزئیات عملیات پایش را نیز در سامانه GIS سازمان دامپزشکی کشور ثبت می‌کنند.

وی افزود: بیماری ویروسیVHS که به سپتی سمی خونریزی دهنده ماهیان هم معروف است، اگرچه قابل انتقال به انسان نیست، اما باعث بروز تلفات سنگین و خسارات اقتصادی جبران ناپذیر در استخرهای پرورش آبزیان می‌شود.

رئیس ادارۀ بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور و آبزیان اداره‌کل دامپزشکی استان قزوین عمده راه انتقال این بیماری به استخرهای آبزی پروری را از طریق ابزار و وسایل آلوده، آب و غذا و جابه جایی بین مزارع عنوان و به آبزی پروران بیان کرد: ضمن رعایت اصول و شرایط امنیت زیستی و توجه به دستورالعمل‌های سازمان دامپزشکی، از جابجایی ماهیان بدون اخذ مجوز حمل و گواهی بهداشتی قرنطینه‌ای شبکه‌های دامپزشکی خودداری و بچه ماهی، تخم چشم زده و غذای ماهیان پرورشی خود را نیز فقط از مراکز مجاز تحت نظر سازمان‌های دامپزشکی و شیلات تهیه کنند.

ابراهیم‌نژاد گفت:توصیه داریم آبزی پروران، در اصلاح ساختار بهداشتی مزارع خود اهتمام جدی داشته باشند و هرگونه تلفات و موارد مشکوک در استخرهای خود را سریعاَ به دامپزشکی اطلاع رسانی کنند تا اقدام بهداشتی و قرنطینه‌ای لازم انجام گیرد.

 وی در پایان یادآور شد: از جمله اهداف این طرح، تعیین شیوع بیماری در مزارع، دستیابی به اطلاعات لازم برای اجرای برنامه‌های پیشگیری از بروز بیماری، پیشگیری از گسترش بیماری و ارتقاء مدیریت بهداشتی و شرایط امنیت زیستی مراکز تکثیر و پرورش ماهیان سردابی است.

انتهای پیام/

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سایت خبری قزوین بروز |